Послання Освященного Архієрейського Собору кліру, чернецтву і всім вірним чадам Руської Православної Церкви

Архієрейський Собор, який відбувся в Москві 2-3 лютого 2016 року, звернувся з посланням до кліру, чернецтву і всім вірним чадам Руської Православної Церкви.

 

Возлюблені у Господі всечесні отці, боголюбиві ченці та черниці, дорогі брати і сестри!

Проведений у граді Москві 2-3 лютого 2016 Освященний Архієрейський Собор звертається до всіх вас з апостольським вітанням: «благодать, милість, мир від Бога, Отця нашого, і Христа Ісуса, Господа нашого» (1 Тим. 1: 2) нехай перебуває з вами невідступно.

Слова Господа «щоб усі були єдині» (Іоанна 17:21) з особливою гостротою звучать для нас сьогодні, коли світ все більш зазнає поділу. Апостол Павло закликає: «Благаю вас, браття, ім'ям Господа нашого Ісуса Христа, щоб усі ви говорили одне і не було між вами розділень, а щоб ви з'єднані були в одному дусі та в одних думках» (1 Кор. 1:10) . Турбота про дотримання церковної єдності є обов'язком кожного православного християнина: єпископа, клірика, ченця та мирянина.

Одним з виразів цієї єдності були собори, починаючи з найпершого - Собору апостолів в Єрусалимі, рішення якого починалися словами: «Угодно Святому Духові і нам» (Діян. 15:28). В даний час готується Всеправославний Собор, в якому братимуть участь єпископи всіх загальновизнаних автокефальних Православних Церков. Його відкриття сплановано на Криті в цьому році в день Святої П'ятидесятниці. Архієреям, які представлятимуть Руську Православну Церкву на Всеправославному Соборі, належить, неухильно дотримуючись істини Христової і погодившись з неушкодженим святоотцівським Переданням, протягом більше тисячі років збереженим нашою Церквою, разом з представниками інших Помісних Церков дати відповіді на питання, що стоять перед всією повнотою Православ'я. Вас же просимо возносити ревні молитви про те, щоб Господь явив Свою святу волю членам майбутнього Святого і Великого Собору Православної Церкви і щоб його проведення послужило на Божу славу, до користі для всесвітньої православної сім'ї та до зміцнення її єдності, до збереження чистоти найсвятішої віри нашої (див. Іуд. 1:20).

Свідченням нерозривному зв'язку між Церквою Небесною і земною є канонізація архієпископа Богучарського Серафима (Соболєва, 1881-1950), який здійснював своє архіпастирське служіння в Болгарії, де і закінчив свій земний шлях. Цей угодник Божий явив приклад праведного житія, гарячої та нелицемірної любові до пастви і був прославлений Господом вже за життя - благодатними даруваннями, а після блаженної кончини - чудотворіннями. Переконливо, сильно і яскраво звучать слова святителя про необхідність твердо зберігати православну віру: «Істотна сторона Церкви, - писав святитель Серафим, - полягає у незмінності її догматичного та етично-канонічного вчення, яке виходить від Самого Бога, Господа Іісуса Христа <... >. У цій незмінності вчення Православної Церкви, в тому, що вона в повній чистоті зберегла апостольську віру, полягає її головна і суттєва відмінність від усіх інших християнських сповідань». Таким розумінням керується і керуватиметься Руська Православна Церква.

Радіючи примножоючому в народі Божому шануванні чесних угодників Христових, Освященний Собор благословив загальноцерковне шанування сонму святих раніше зарахованих до лику місцевошанованих, у тому числі лікаря-страстотерпця Євгенія (Боткіна), постраждалого разом з царственими страстотерпцями. Його загальноцерковне прославлення набуває особливого значення сьогодні, коли Церква прагне до встановлення повної ясності щодо обставин вбивства Царської сім'ї.

В даний час розпочато новий етап вивчення останків, знайдених в Єкатеринбурзі і приписуваних Царській сім'ї. Освященний Архієрейський Собор наполягає на неупередженості та всебічному науковому характері експертизи, оскільки для Церкви останки страстотерпців є святими мощами. Такими останки, знайдені в Єкатеринбурзі, можуть бути визнані лише у випадку, якщо буде виключено найменший сумнів у їх справжності.

Руська Православна Церква молиться про дарування миру багатостраждальній українській землі, де триває збройне протистояння на Південному Сході. В умовах захоплень храмів і утисків чад канонічної Церкви Собор закликає посилити молитву про єпископ, клір, чернецтво і мирян Української Православної Церкви.

Викликає крайню тривогу безперервні на Близькому Сході насильство над населенням і гоніння на християн, яких предають на муки і виганяють з місць проживання. Руйнуються храми, зневажаються святині. Наші молитви сьогодні - про мирне вирішення військових конфліктів у цьому регіоні.

Православна Церква незмінно здійснює своє спасительне служіння, звіщаючи ближнім і далеким Христа, Розп'ятого і Воскреслого. До цього свідчення життям і словом покликані всі ми: архіпастирі, духовенство, чернецтво та миряни. Бог же миру, Котрий підняв з мертвих Пастиря овець великого Кров'ю завіту вічного, Господа нашого Ісуса Христа, хай вдосконалить вас у всякому доброму ділі, на виконання волі Його, роблячи у вас благоугодне Йому через Іісуса Христа (Євр. 13, 20).

Амінь.