У місті Турці відбувся семінар з питань збереження дерев’яних храмів району

 

28 вересня у м.Турці Львівської області  відбувся семінар з питань збереження  дерев’яних храмів Турківського району та співпраці влади і духовенства в рамках вказаної програми.

В семінарі взяли участь  священики – представники усіх християнських конфесій, реставратори, чиновники, пожежники, викладачі шкіл, представники громадських організацій.

Від імені духовенства  Турківського благочинія Львівськоїєпархії Української Православної Церкви  виступив  протоієрей Ілля Уруський.

Професійні реставратори з м.Дрогобича, в ході обговорення практичних питань, відзначили бережливе ставлення громади та настоятеля отця Іллі до старовинних церковних речей, та належне їх утримання без застосування дешевого пластику  і цинку, що нищить дерев’яні елементи храму.

Спецалісти музею "Дрогобиччина" дали багато порад відносно ікон, іконостасів, позбавлення вологості в храмах, акцентували на неприпустимості використання  цементу та бетону в фундаметах, на яких побудовані дерев"яні церкви, та надали ще багато іншої  корисної інформації для присутніх. Основне правило при збереженні – не зашкодь.

Тож спеціалісти радили не нашкодити дерев’яним спорудам особливо модними зараз євроремонтами та дешевою блискучістю китайських матеріалів, якими заміняють гонт та живе дерево, і які негативно впливають на здоров’я парафіян, а тішать хіба що тимчасову пихатість настоятеля. Представник управління культурної спадщини наголосив на відповідальності церковних громад перед діючим законодавством за неналежне використання і збереження древніх пам"яток, на що отримав відповідь, що держава повинна також сприяти належному збереженню і  відновленню спадщини українського народу.

Збереження автентичності храму та навколишнього ландшафту – ось яке завдання стоїть перед опікунами древніх святинь. І виконати це завдання можливо лише спільними зусиллями народу, церкви і держави. А ті уповноважені  особи, кому Господь доручив оберігати святині, повинні вивчати та поважати відношення попередників-опікунів та
обов"язково радитися з єпархіальними відділілами охорони і збереження церковного майна стосовно практичних питань та проблем, пов"язаних з сакральною та культурною спадщиною.

Учасники семінару висловили щиру подяку Петру Зборовському, який провів ряд наукових експедицій по Бойківщині, зібрав значну кількість інформації, вивчає та звертає увагу держави та церкви на проблему збереження сакральної спадщини.

Пан Петро виховав регента молодіжного хору Ярину Зборовську, яка керувала молодіжним хором Свято-Георгіївського храму Львівської єпархії УПЦ, а зараз регентує в м. Турці. Поваги і вдячності заслуговує також голова Турківської держадміністрації, за дієву допомогу з боку місцевої влади. Окремо потрібно відзначити також  діяльність Андрія Салюка – віце президента ІКОМОС, Голови Центру культурної спадщини за значний науковий внесок в роботу зі спасіння храмів.



Диякон Олександр Парчевський
для прес-служби Львівської єпархії