У Трускавці відбувся міжнародний фестиваль церковних хорів

 

„Спів – це подвоєна молитва”
Августин Блаженн
ий


28-29 травня 2011 року у курортному містечку Трускавець відбувся міжконфесійний фестиваль церковних хорів „Культура та духовність – багатство Європи”, учасниками якого стали колективи з різних європейських країн. 

Як розповіли організатори, цей фестиваль відбувався вже не вперше. Минулого року він проходив у Польщі в м. Криниця-Здруй, невеликому курортному куточку Карпат. Цього разу ректор Краківського рільничого університету професор Казимир Косіняк-Камиш, який є засновником  фестивалю, вирішив провести його в Україні. Обговоривши усі можливі місця проведення цього культурного заходу, організатори зупинили свій вибір на містечку Трускавець, яке також є курортним містом.

Фестиваль проводився протягом двох днів. Його відкриття відбулося 28 травня в трускавецькому Палаці культури, де кожен з хорів-учасників повинен був виконати по три духовні твори. Учасниками цьогорічного фестивалю стали хор Української греко-католицької церкви „Київське благочестя”, хор Української православної церкви Московського патріархату „Глас”, Ансамбль пісні і танцю Української православної церкви Київського патріархату „Писанка”, Хор рільничого університету в Кракові (Польща), Камерна чоловіча капела Сербської православної церкви „Серафим”, хор Дрогобицького педагогічного університету ім. Івана Франка „Боян”, хор Дрогобицької греко-католицької духовної семінарії „Оранта”, хор „Бацькайшчина” Білоруської греко-католицької церкви.

Особливою „родзинкою” цього фестивалю стала його міжконфесійність. Кожна з вищезгаданих церков мала змогу представити свою власну культуру, розкривши багатство власної скарбниці духовної музики. Подібні заходи мають так само і місіонерське значення. Тут доцільно навести слова керівника архієрейського хору „Глас” храму св. Георгія Побідоносця Української Православної Церкви, протодиякона Валерія Калінчука: „В Україні це вже не перший фестиваль подібного формату. З 2007 року у Львові відбувається фестиваль „Мости єднання” у Органному залі. Однак на фестиваль в Трускавці з’їдуться ієрархи Церков, які представлені на фестивалі. Це хороша перспектива діалогу між Церквами”.

Слід відзначити, що хор „Глас” виступив на фестивалі дуже успішно, достойно представивши православну духовну музику – зокрема, твори П. Чеснокова та С. Рахманінова. Своєрідним „подарунком” для представників римо-католицької Церкви стало виконання твору „Kyrie eleison” з меси Дж. Палестріни. Цей твір вимагав від хору особливого занурення у музичну стилістику XVI століття і відповідної специфіки виконання.
Після виступу хорів-учасників розпочалася урочиста частина фестивалю, під час якої ієрархів усіх присутніх конфесій і керівників колективів було нагороджено почесними грамотами та цінними подарунками.

У контексті фестивалю неможливо також не згадати гостей із Сербії – камерну чоловічу капелу „Серафим” (керівник – Марко Пешич). Цей колектив прибув до нас із Бєлграда, де він співає у церкві Св. Трійці. Їхній спів вирізнявся на тлі фестивалю особливою духовністю, яскравим національним колоритом і високою професійністю. Треба так само відзначити, що між двома вищезгаданими колективами Православної Церкви – хором „Глас” і капелою „Серафим” – утворилися прекрасні дружні відносини, і це, вочевидь, теж стало позитивним результатом проведення фестивалю.

Зміцненню такої „творчої дружби” сприяло також спільне недільне Богослужіння у церкві Св. пророка Іллі в Трускавці. Під час Служби Божої у храмі панувала особлива піднесена і молитовна атмосфера. Велика заслуга у цьому належить настоятелю згаданої церкви, протоієрею Петру Федаку.  Хочеться висловити йому сердечну подяку за гостинний прийом і побажати трускавецькій парафії Божої допомоги і подальшого процвітання.

В неділю, 29 травня, фестиваль продовжився на відкритій сцені біля бювету у м. Трускавець. Знову лунала хорова музика у виконанні учасників фестивалю, однак цього разу звучали народні та авторські пісні, а також – оригінальні світські твори українських і зарубіжних композиторів. І знову представники кожної країни мали можливість продемонструвати яскраву національну своєрідність своєї музичної культури. На площі перед сценою зібралося чимало людей. Очевидно, фестиваль став чудовим святом для відпочиваючих, а також – неповторною можливістю познайомитися із цікавими зразками хорової акапельної музики.

Міжнародний хоровий фестиваль „Культура та духовність – багатство Європи”, безсумнівно, є цікавим культурним явищем. Його проведення дає змогу реалізувати широкий спектр актуальних суспільних функцій – місіонерську, комунікативну, культурно-виховну, пізнавальну. Хочеться висловити надію, що подібні заходи будуть проводитися і надалі – і в Україні, і за її кордоном.

Анна Данканич