Храм преподобного Іова Почаєвського

Адреса: Львівська обл., м.Дрогобич,  вул.Трускавецька, 56. Тел.: 8(3244) 32349.

Настоятель - протоієрей Миколай Мандзюк.

Заснування парафії

Початок дев'яностих років минулого століття для галицького Православ'я виявився дуже складним. З 1237 парафій Львівської єпархії станом на 1989 р. залишилися вірними канонічній Українській Православній Церкві лише близько 15 парафій. Не стало винятком і місто Дрогобич, у якому православні були позбавлені можливості звершувати богослужіння у власному храмі.
У зв'язку з захопленням греко-католиками Свято-Троїцької церкви м.Дрогобича, священик Микола Мандзюк наказом архієпископа Іринея (нині - митрополита Дніпропетровського і Павлоградського), був призначений благочинним церков Дрогобицького району. Саме тоді з Божою допомогою отець Микола разом з невеликою громадою віруючих розпочав справу відродження Православ'я на Дрогобиччині.
24 березня 1991 року духовенством Дрогобицького благочиння було освячено дерев'яний хрест у фруктовому саду на вулиці Трускавецькій, 56. Цю подію можна вважати початком заснування нової православної дрогобицької парафії.
Світле Христове Воскресіння 1991 року громада молитовно святкувала ще у міському садочку. Не маючи власного храму, протягом шести місяців православні мешканці Дрогобича молилися просто неба у спеку та холод, а іноді навіть під дощем та снігом.

Освячення каплиці

Проте робота над спорудженням тимчасової каплиці тривала. Спільними зусиллями громади було зведено першу церкву-каплицю на честь преподобного Іова Почаївського.
На прохання дрогобицьких віруючих, намісник Почаївської Лаври єпископ Яків (Панчук) пожертвував парафії ікону преподобного Іова Почаївського з часткою його святих мощей.
9 вересня 1991 року ікону преподобного у передмісті Дрогобича урочисто зустрічали духовенство та віруючі благочиння. Хресний хід з іконою святого угодника зі співом псалмів пройшов вулицями міста до новозведеної церкви. У невеличкому храмі на честь преподобного Іова Почаївського було звершено святкове вечірнє Богослужіння, а наступного дня відбулося освячення цієї церкви.
18 лютого 1992 року православну релігійну громаду м. Дрогобича було офіційно зареєстровано органами державної влади.
20 вересня то го ж року на Львівську кафедру було призначено владику Августина (Маркевича) і парафіяльний храм набув статусу кафедрального собору.

Будівництво кафедрального собору

22 травня 1994 року, в день пам'яті святого Миколая чудотворця, на місці колишнього фруктового саду відбулося закладення каменя під будівництво кафедрального собору на честь преподобного Іова Почаївського. Його звершив Архієпископ Львівський і Дрогобицький Августин у співслужінні духовенства Львівської єпархії.
Добра, проте нелегка справа спорудження церкви значно ускладнювалася тодішніми суспільно-політичними умовами. Але, «Те, що неможливе для людини, можливе для Бога» — з Божою допомогою етапи будівництва нового величного собору йшли один за одним:
•  1996 р. - закінчено перший поверх храму;
• 1997-1998 рр. - будівництво стін другого поверху, стін під головний купол    та дзвіниці, розпочато монтаж кам'яної огорожі з гірського каменю;
• 1998-1999 р. - декоративне оздоблення стін собору, спорудження куполу дзвіниці. Того ж року на території собору розпочинається будівництво приміщення для недільної школи та трапезної;
• 1 листопада 2002 року підняття на храм та монтаж головного і чотирьох  менших куполів;
• впродовж наступних років зведено масивний кам'яний мур із вхідною аркою та сходами, здійснено ландшафтні роботи;
• квітень 2006 року (Вербна неділя) — освячення дзвонів;
Протягом останніх років тривали роботи з оздоблення інтер'єру, екстер'єру собору та його території.

Освячення собору

23 вересня, перебуваючи з архіпастирським візитом у Львівській єпархії, Предстоятель Української Православної Церкви звершив чин освячення храму та першу Божественну літургію.
Після богослужіння Архіпастир привітав віруючих із освяченням храма та звернувся до присутніх зі словами настанови.
«Сьогодні ми піднесли великий дар Святій Церкві і Православ’ю на Галичині — цей чудовий храм, який ми освятили і в якому помолилися за першою Літургією. Дякую вам, брати та сестри, що ви в непростих умовах здійснюєте християнське життя та зберігаєте святу віру», — сказав зокрема Первосвятитель.
На пам’ять про подію він подарував громаді храму ікону преподобного Серафима Саровського із часткою мощей святого.

Святині, що знаходяться у соборі

У кафедральному соборі для поклоніння знаходяться такі святині:

- Часточка Чесного і Животворчого Хреста Господнього.
- Святі мощі:
свт. Тихона Московського
сщмч. Володимира, митро¬полита Київського та Галицького
свт. Феодосія Чернігівського
прп. Іова Почаївського
прп. Лаврентія Чернігівського
мч. Афеллія (I ст.)