2017 рік у Львівській єпархії оголошено Роком наставництва

Розпорядження єпископа Львівського і Галицького Філарета щодо оголошення 2017 року у Львівській єпархії – Роком наставництва

В Україні законодавчо закріплене право дитини на сімейне виховання та визнаний пріоритет влаштування у сімейні форми опіки в разі втрати батьків.

Проте, щорічна статистика фіксує факт, що понад 104.000 дітей проживають у закладах інтернатного типу.  Численні дослідження та свідчення випускників інтернатних закладів, підтверджують актуальність на сьогодні реформування існуючої в Україні системи інституційної опіки над дітьми. Адже, помітними є проблеми психологічних травм дітей, які зростали в інтернатах,  непідготовленості вихованців до самостійного життя, адаптації до суспільства.

Пошуки вирішення проблем інтернатної системи проходять у двох загальних напрямках:

1) реформування інтернатів у заклади нового типу, що надають послуги в громадах (діти виховуються в сім'ї, відвідують заклад виключно для отримання конкретних освітніх чи медико-соціальних послуг);

2) вдосконалення роботи існуючих інтернатів.

Розвиток наставництва запроваджено у наших європейських сусідів. Так, наприклад, Польща включила реформування системи захисту прав дітей в Угоду про асоціацію з ЄС і провела відповідні реформи ще на початку 2000-х, а Румунія знаходиться за крок до остаточного вирішення проблеми інституційного виховання.

8 вересня 2016 року Законом України Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" доповнено пунктами щодо наставництва над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, в якому визначено, що метою підготовки до самостійного життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у закладах для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, може здійснювати наставництво.

В даному Законі, зокрема прописано, що «Наставництвом є добровільна безоплатна діяльність наставника з надання дитині-сироті, дитині, позбавленій батьківського піклування, яка проживає у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, індивідуальної підтримки та допомоги, насамперед у підготовці до самостійного життя, зокрема щодо:
-    визначення та розвитку здібностей дитини, реалізації її інтересів у професійному самовизначенні;
-    надання дитині доступної інформації про її права та обов'язки;
-    формування у дитини практичних навичок, спрямованих на адаптацію її до самостійного життя (зокрема щодо вирішення побутових питань, розпорядження власним майном та коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг);
-    ознайомлення дитини з практиками суспільного спілкування, подолання складних життєвих ситуацій;
-    формування навичок здорового способу життя, сприяння становленню дитини як відповідальної, успішної особистості.

Наставництво здійснюється з урахуванням інтересів дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, яка проживає в закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Пам’ятаючи старозавітні настанови, зокрема, що «Сиротам будь за батька..., і будеш як син Всевишнього, Він возлюбить тебе більше, ніж мати твоя» (Сирах 4,10) та наслідуючи давні традиції нашої Церкви щодо опіки над дітьми-сиротами, нам варто зосередитися над питаннями допомоги дітям.

Я переконаний, що наставництво для вірян нашої єпархії полягає не лише в допомозі дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування, а й дітям, які проживають у сім’ях, що опинилися в складних життєвих обставинах, сім’ям воїнів АТО, людям похилого віку тощо. Виконуючи євангельські заповіді, ми через наставництво допомагаємо ближнім, які потребують допомоги!

У своїй діяльності наставництва закликаю завжди пам’ятати слова Господа нашого Іісуса Христа: «Те, що ви зробили одному з найменших братів Моїх, це ви Мені зробили, а чого не зробили, того і Мені не зробили» (Мф.25,45).

Виходячи з вище викладеного, благословляю 2017 рік у Львівській єпархії оголосити РОКОМ НАСТАВНИЦТВА. Доручаю відділу у справах сім’ї підготувати план заходів, узгодивши з єпархіальним управлінням, донести до відома кліриків єпархії інформацію щодо реалізації запланованої роботи на 2017 рік у напрямку наставництва.