Єпископ Львівський і Галицький Філарет взяв участь у святковому Богослужінні з нагоди Дня Хрещення Русі

 

28 липня 2016 року, у день пам’яті рівноапостольного великого князя Володимира, у Святому Хрещенні Василія, День Хрещення Русі, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію на площі перед Успенським собором Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

Його Блаженству співслужили представник Константинопольського Патріархату архієпископ Телміссоський Іов, митрополит Хустський і Виноградівський Марк, митрополит Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор, митрополит Луганський і Алчевський Митрофан, керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, єпископат УПЦ, в тому числі і єпископ Львівський і Галицький Філарет, представники братії Святої Гори Афон, а також насельники та гості Лаври в священному сані.

За богослужінням, згідно рішення Священного Синоду УПЦ від 20 липня 2016 року (Журнал №29), відбулося прославлення в лиці святих Іоанна Вишенського.

Після читання Святого Євангелія Блаженніший владика звернувся до численної багатотисячної пастви, яка цього святокового дня молилася зі своїм Предстоятелем в Лаврі, зі словом проповіді.

За Літругією була піднесена сугуба молитва за мир в Україні.

По завершенні богослужіння Блаженніший Митрополит Онуфрій привітав усіх вірних Української Православної Церкви з Днем Хрещення Русі, а також закликав Боже благословення на усіх присутніх.

Напередодні ввечері, на соборній площі в Лаврі було звершено всенічне бдіння.

***

Афонський старець Іоанн (Вишенський) народився в місті Судова Вишня в Галичині (територія сучасної Львівської області). Точна дата його народження невідома, проте дослідники називають період між 1533-1550 рр. Старець був з місцевого шляхетського роду Вишенських і мав непогану початкову освіту.

На Святій Горі Афон Іоанн (Вишенський) підвизався в Русику — старовинному давньоруському монастирі святого Пантелеімона і діючому при ньому скиту Ксілургу. У 1596 році на Афон старцю Іоанну пише лист патріарх Олександрійський свт. Мелетій I (Пігас, 1549-1601), який закликає його вступити в полеміку з уніатами. Відповіддю на звернення патріарха стали полемічні послання старця Іоанна, в яких він викриває єпископат і духовенство, які відступили від Православ’я після подій Брестської унії. До наших днів збереглося 16 таких творів, які поклали початок полемічному напрямку в українській літературі.

Після декількох років листування, близько 1604 року Вишенський повертається в Україну. Тут він реформує ряд галицько-волинських монастирів і переводить їх на афонський статут, з тим, щоб в умовах протистояння унії вони стали духовно-культурними центрами Православ’я.

Близько 1607 року Іван (Вишенський) повертається на Афон, де усамітнюється в печері преподобного Косьми Зографського.

Точна дата кончини Іоанна (Вишенського) не встановлена, але історики вважають, що старець відійшов до Господа в печерному затворі між 1620-ми – 1630-ми роками.

За матерілами офіційного сайту УПЦ

Запис трансляції Божественної літургії у Києво-Печерській Лаврі