Постанови Архієрейського Собору Руської Православної Церкви

Документ прийнятий Архієрейським Собором Руської Православної Церкви, що відбувся 2-3 лютого 2016 року в Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя в Москві.

ПОСТАНОВИ

Освященного Архієрейського Собору Руської Православної Церкви

(2-3 лютого 2016 року)

1. Освященний Архієрейський Собор схвалює позицію Патріарха Московського і всієї Русі Кирила на Зборах Предстоятелів Помісних Православних Церков в Шамбезі 21-28 січня 2016 року, а також делегацій Руської Православної Церкви у засіданнях Міжправославної підготовчої комісії, Спеціальної міжправославної комісії та Всеправославної передсоборної наради, що займалися в міжсоборний період підготовкою документів за темами порядку денного Святого і Великого Собору Православної Церкви.

2. Архієрейський Собор із задоволенням відзначає, що в проекти документів Всеправославного Собору внесені необхідні зміни та доповнення згідно з пропозиціями Руської Православної Церкви та інших Помісних Православних Церков.

3. Члени Архієрейського Собору свідчать, що у своєму нинішньому вигляді проекти документів Святого і Великого Собору не порушують чистоту православної віри і не відступають від канонічного передання Церкви.

4. Архієрейський Собор доручає Священному Синоду сформувати делегацію Руської Православної Церкви для участі у Всеправославному Соборі.

5. Освященний Архієрейський Собор закликає повноту Руської Православної Церкви до сугубої молитви, щоб Господь явив Свою волю членам майбутнього Святого і Великого Собору Православної Церкви і щоб його проведення зміцнило єдність Православ'я, послужило до блага Церкви Христової, на Божу славу, до збереження неушкодженої православної віри .

6. Архієрейський Собор висловлює переконаність у тому, що необхідною умовою проведення Всеправославного Собору є вільна участь у ньому делегацій всіх загальновизнаних автокефальних Православних Церков. У зв'язку з цим особливої ​​важливості набуває вирішення до Собору проблеми, що виникла у взаєминах Антіохійського та Єрусалимського Патріархатів.

7. Архієрейський Собор висловлює підтримку єпископату, кліру, чернецтву і вірним чадам Української Православної Церкви в їх мирному подвизі, направленому на затвердження єдності та братолюбства, подолання руйнівної ворожнечі. Собором вітаються зусилля різних держав з мирного врегулювання збройного конфлікту на Південному Сході України. Члени Собору закликають політичних діячів невідкладно зробити все можливе для встановлення міцного і справедливого миру на українській землі. Собор звертається до всієї Повноти церковної із закликом не слабшати в молитві про народ України і особливо про зміцнення тих православних людей, які піддаються гонінням і образам за свою вірність канонічній Православній Церкві.

8. Собор висловлює подяку всім тим, хто допомагав біженцям або надавав матеріальну допомогу постраждалим від братовбивчого протистояння на Південному Сході України, являючи християнську любов до стражденних братів і сестер.

9. Сьогодні, коли перед усім людством стоїть загроза терору, коли все частіше чутно «про війни і про воєнні чутки» (Мф. 24, 6), коли християн на Близькому Сході, в деяких країнах Африки і в ряді інших регіонів світу предають на муки, виганяють з місць їх традиційного проживання, коли руйнуються храми і монастирі, піддаються нарузі святині, Собор молиться про те, щоб Господь укріпив всіх гнаних за ім'я Христа і умудрив правителів, від яких залежить встановлення миру. Руська Православна Церква протягом вже декількох років привертає увагу світової громадськості до тяжкого становища гнаних християн. Необхідно зробити все можливе, щоб геноцид, розв'язаний проти християн екстремістами, блюзнірськи прикриваючими свої злодіяння релігійними гаслами, припинився. Архієрейський Собор закликає, щоб 2016 рік став роком особливих зусиль, здійснюваних у даному напрямку.

10. Члени Собору ознайомилися з роботою діючої з благословення Патріарха Кирила церковної комісії з дослідження «єкатеринбурзьких останків». Собор висловлює задоволення у зв'язку з тим, що у відповідь на звернення Патріарха Московського і всієї Русі Кирила державною владою було прийнято рішення про проведення комплексної історичної, антропологічної, генетичної і криміналістичної експертизи цих останків і всебічного дослідження обставин вбивства Царської сім'ї. Рішення про визнання або невизнання «єкатеринбурзьких останків» святими мощами Царствених страстотерпців може бути прийняте Архієрейським Собором за поданням Священного Синоду, виходячи з оцінок підсумкових матеріалів комплексної експертизи, які повинні бути попередньо опубліковані для суспільної дискусії. Терміни завершення експертизи не повинні залежати від будь-яких зовнішніх обставин, але визначатися часом, потрібним для наукових досліджень.

11. Архієрейський Собор, заслухавши доповідь Патріарха Московського і всієї Русі Кирила про основні напрямки церковного життя в міжсоборний період, схвалює діяльність Предстоятеля Руської Православної Церкви, Священного Синоду, Вищої Церковної Ради, Міжсоборної Присутності, синодальних установ і комісій.

12. Собор висловлює задоволення у зв'язку з рішеннями Священного Синоду і Вищої Церковної Ради, що стосуються вдосконалення системи вищої духовної освіти і діяльності недільних шкіл. Окремої уваги заслуговує розробка навчальних посібників для бакалаврату духовних шкіл та навчально-методичного комплексу для недільних шкіл.

13. Собор підтверджує своєчасність рішень Архієрейських Соборів 2011 і 2013 року, а також Священного Синоду і Вищої Церковної Ради про введення та розвитку інституту помічників благочинних та настоятелів великих міських храмів в області місії і катехізації, соціально-благодійної діяльності, молодіжної роботи. Єпархіальним архієреям і, під їх керівництвом, благочинних та настоятелів слід і далі активно залучати мирян до організації перелічених напрямів церковного служіння. З задоволенням відзначаючи становлення системи навчання згаданих працівників, члени Архієрейського Собору вважають важливим, щоб при її організації враховувалися практичні можливості єпархій і використовувалися вже існуючі на рівні єпархій форми отримання кваліфікації.

14. Архієрейський Собор закликає Боже благословення на всіх тих молодих людей, які сьогодні беруть участь не тільки у літургійному житті, а й у різних видах служіння на парафіяльному, благочинницькому, єпархіальному і загальноцерковному рівні. Собор закликає єпархіальних архієреїв з увагою поставитися до молодих православних добровольців. Необхідно особливо піклуватися про створення та подальший розвитку добровольчих молодіжних рухів, які активно беруть участь в єпархіальній і парафіяльної діяльності.

15. Собор вважає необхідним переосмислення та вдосконалення місіонерської діяльності, здійснюваної як на рівні помічників благочинних та настоятелів, так і, особливо, на рівні єпархіальних відділів.

16. Члени Собору ознайомилися з ходом складання Катехізису Руської Православної Церкви і схвалюють роботу, проведену Синодальної біблійно-богословською комісією. Текст Катехізису слід направити на відгук постійним членам Священного Синоду, предстоятелям Самокерованих Церков, першоієрарху Руської Зарубіжної Церкви, керівникам синодальних установ, провідним духовним школам, а також тим єпархіальним архієреям, які висловлять побажання взяти участь у рецензуванні тексту. Терміном подачі відгуків визначити 1 вересня 2016. Собор доручає Священному Синоду прийняти рішення про подальшу долю тексту після розгляду в Синодальній біблійно-богословській комісії відгуків що надійшли.

17. Члени Собору вважають корисним продовження роботи з підготовки методичних матеріалів та зразків бесід для катехізації осіб, які готуються до Хрещення, і духовних батьків охрещених дітей, а також для тих, хто готується до вступу в шлюб.

18. Собор стверджує схвалений Архієрейською Нарадою 2 лютого 2015 року і прийнятий Священним Синодом 5 травня 2015 року (журнал №1) документ «Про участь вірних у Євхаристії», а також інші прийняті Священним Синодом в міжсоборний період документи.

Затверджуються рішення Священного Синоду про утворення митрополій: Алтайської, Астраханської, Брянської, Бурятської, Володимирської, Вологодської, Воронезької, Забайкальської, Калузької, Карельської, Кубанській, Курганської, Липецької, Мінської, Мурманської, Орловської, Пермської, Псковської, Санкт-Петербурзької, Смоленської, Тобольської, Томської, Удмуртської, Ханти-Мансійської.

Затверджуються рішення Священного Синоду та Синоду Української Православної Церкви про утворення єпархій: Александровської, Армавірської, Ахтубінської, Бійської, Борисовської, Бориспільської, Борисоглібської, Великолуцької, Великоустюзької, В'яземської, Виборзької, Гатчинської, Глазовський, Горноалтайскої, Даугавпілскої, Ейської, Єлецької, Ішимської, Клинцівської, Козельської, Колпашевської, Костомукшської, Кудимкарської, Ливенської, Людської, Молодечненської, Муромської, Нерчинської, Новоросійської, Норільської, Переславської, Песоченської, Роменської, Розсошанскої, Рубцовської, Сарапульської, Сєверобайкальської, Сєвероморської, Славгородської, Слуцької, Солікамської, Тихвінської, Тихорєцької, Череповецької , Шадринської, Югорської.

Собор також затверджує рішення Священного Синоду:

-про звільнення з посади заступника голови Загальноцерковного суду Руської Православної Церкви Блаженнішого митрополита Київського і всієї України Онуфрія та про призначення на цю посаду Преосвященного митрополита Тернопільського і Кременецького Сергія;

-про звільнення з посади члена Загальноцерковного суду Преосвященного архієпископа Полоцького і Глубоцького Феодосія і про призначення на цю посаду Преосвященного архієпископа Новогрудського і Лідського Гурія.

19. Заслухавши доповідь голови Церковно-громадської ради з увічнення пам'яті новомучеників і сповідників Церкви Російської Преосвященного митрополита Крутицького і Коломенського Ювеналія про діяльність Ради, Собор підтверджує важливість подальшої роботи щодо збереження для сучасників та майбутніх поколінь пам'яті про мученицький і сповідницький подвиг відомих і невідомих по іменах угодників Божих, безвинно убієнних і постраждалих за Христа в роки безбожних гонінь на Руську Православну Церкву в ХХ столітті. Єпархіям, благочинням і парафіям належить продовжити роботу в цьому напрямку, посиливши її у зв'язку з 100-річною річницею вбивства перших новомучеників Церкви Руської. Священному Синоду доручається сформувати робочу групу з підготовки загальноцерковної програми пам'ятних заходів у зв'язку з цими роковинами.

20. Освящений Архієрейський Собор, заслухавши доповідь голови Синодального відділу із взаємин Церкви, суспільства і ЗМІ В. Р. Легойди, звертає увагу єпархіальних архієреїв на необхідність активної і відповідальної взаємодії із засобами масової інформації. Крім того, сьогодні значна частина пастви використовує соціальні медіа. Важливо, щоб духовенство відповідально свідчило про Христа і Його Євангелії в цьому інформаційному просторі, в тому числі підтримуючи і роз'яснюючи позицію Церкви з суспільно значущих питань, уникаючи при цьому тверджень, що можуть вносити збентеження в середовище віруючих і впливати на формування неадекватного сприйняття цієї позиції світським суспільством. Публічні заяви кліриків в інформаційному просторі, не відповідні фактами і не доведені, у разі надходження скарг повинні розглядатися в рамках існуючих церковно-правових установ і оцінюватися відповідно до норм канонічного права.

* * * *

21. Члени Освященного Архієрейського Собору свідчать, що, незважаючи на скорботи і спокуси, що примножуються, вірні покликані невідступно проповідувати Євангеліє, являти боговідкриту істину словом і самим життям, невпинно підносячи подячну молитву Господу Ісусу Христу, який дав обітницю перебувати зі Своєю Церквою «в усі дні до кінця віку» (Мф. 28, 20).