Великий четвер

 

У Стастний четвер Свята Церква згадує відразу чотири події: Таємну Вечерю, на якій Іісус Христос встановив таїнство Євхаристії (Причастя), омивання Ним ніг учням, Його молитву в Гефсиманському саду і зраду Іуди.

Цього дня, вранці 2 травня, Свято-Георгіївський храм був переповнений вірними, які прийшли, щоб очистити душі на Таїнстві Сповіді, причаститися Святих Христових Таїн, та долучитися до подій євангельської історії.

Божественну Літургію очолив єпископ Львівський і Галицький Філарет, у співслужінні духовенства єпархії.

До Святого Причастя приступило кілька сотень парафіян, яким Тіло і Кров Христові подавали з 7 чаш.

Через велику кількість учасників богослужіння, чин омивання ніг звершувався на церковному подвір’ї. Цей чин не часто зустрічається у богослужбовій практиці, і лише в кафедральних храмах. Суть його полягає в тому, що в Страсний Четвер архієрей, за образом Христа, що умив ноги своїм учням за Тайною Вечерею, омиває в храмі ноги сидячим священнослужителям, на знак глибокої смиренності і служіння народові Божому. Перед входом у храм було встановлено запрестольний хрест, а на сходах – сидіння для духовенства, яке символізувало учнів Спасителя. Преосвященніший єпископ Філарет вперше звершував цей чин як Правлячий архієрей Львівської єпархії, тому ця частина богослужіння викликала неабияке зацікавлення. Протодиякон Олександр Іванченко виголошував уривок з Євангелія, в якому описується омивання ніг Спасителем Своїм учням. Під час читання слів «і положи ризи своя» Владика зняв з себе вбрання і залишився в підсаккоснику, єпитрахилі, поясі і поручах, а потім при відповідних словах Євангелія взяв «лентіон» (широкий і довгий рушник) і хрестоподібно влив воду в умивальницю. Далі Євангеліє розповідає, що Господь розпочав умивати ноги учням і витирати лентієм, яким був перепоясаний. В цей момент Владика Філарет поливав водою на ноги священиків і витирав їх рушником, яким він, як і Спаситель на Тайній вечері, опоясався. Апостола Петра, котрий відмовлявся від того, щоб Спаситель омив йому ноги представляв благочинний міста Львова протоієрей Євгеній Щирба.

Потім єпископ Філарет виголосив проповідь, в якій розповів про події Страсного Четверга, про Таїнство Євхаристії, в якому всі присутні сьогодні поєдналися в одне Тіло – Церкву.

По закінченні служби парафіяни з особливою духовною радістю розходились до вечірнього богослужіння.

Ввечері цього ж дня, Преосвященніший єпископ Філарет у співслужінні духовенства кафедрального Свято-Георгіївського храму звершив утреню з читанням 12-ти Страсних Євангелій. В цих Євангеліях описуються страждання і смерть Господа нашого Іісуса Христа.

Цікавою особливістю цього богослужіння є те, що всі вірні тримають запалені свічки. З ними вірні йдуть додому, підтримуючи вогонь, яким освячують домівки.

ФОТОРЕПОРТАЖ>>>

ВІДЕО>>>