Пасхальне послання 2009

 

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

архієпископа Львівського і Галицького

Августина

всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву

і всім вірним чадам Львівської єпархії

Української Православної Церкви

 

Христос воскрес!

О Пасха велія и священнійшая Христе!

О мудросте і Слове Божий і сило!

подавай нам істеє тебі причащатися

в невечірнем дні царствія твоєго

(Тропар канона Пасхи, пісня 9)

Улюблені у Господі всечесні отці, 
дорогі брати і сестри!

Ось і настав цей світлий і благословенний день, коли ми знову можемо вітати один одного словами: «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!».

На всеношному богослужінні напередодні кожної неділі протягом року співаємо: “Воскресеніє Христово видівше…”. І хоча жодна людина не була безпосереднім очевидцем Воскресення Христового, це наше твердження ґрунтується на свідченнях тих, хто особисто бачив Господа нашого Іісуса Христа живим після Його хресних страждань та смерті.

Після Свого славного Воскресення Спаситель з'явився святим апостолам, які і проповідували про це словами: ”Ми говоримо про те, що знаємо, і свідчимо про те, що бачили” (Ін.3,11), і їх свідчення є життєво важливим (Ін. 19, 35), бо «якщо Христос не воскрес, то й проповідь» апостольська була б «марна, марна і віра» наша (1 Кор.15,14).

Воскреслого Спасителя бачили і сотні людей в Єрусалимі і у Галілеї. Ця подія описана у творах не лише християн, але й юдеїв і поган, про це згадують філософи та історики. На жаль, цей переконливий аргумент невіруючі просто ігнорують. А ми, християни, беззаперечно віримо у життєдайне Воскресення, віримо також в те, що настане день, коли кожен із нас реально побачить Господа, адже Він Сам пообіцяв це у Нагірній проповіді: «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать» (Мф.5,8).

Щоб ця обіцянка Спасителя стала для нас дійсністю, необхідно подбати, найперше, про очищення свого серця, своєї душі від гріховних плевел, адже хворобливий, недосконалий духовний стан заважає людині триматися вірних орієнтирів на шляху до спасення.

«Будь-який гріх – це смерть душі», - пише святитель Григорій Богослов (Слово 4). А в світі «нема нічого важливішого за душу, за яку помер Христос», – вчить святитель Василій Великий (Аскетичні бесіди, 2). Тому будемо пильнувати за чистотою своєї душі, будемо щоразу ретельно перевіряти потаємні закутки серця, щоб не міг там прорости гріх, бо «бути чистим – це те саме, що ставати подібним до Бога, наскільки це можливе людині», – повчає преп. Іоан Ліствичник (Слово 15).

Християни мають велику милість від Сина Божого Іісуса Христа – можливість не лише відчувати Господа, а й перебувати у Ньому і жити Ним. «Ті, що причащаються Крові, – пише святитель Іоан Златоуст, – маючи духовну зброю, разом з ангелами, архангелами й небесними силами одягаються в царську Христову одежу. Але цим я не сказав ще нічого великого: вони одягаються в самого Царя» (Гомілія 46). Ми, приймаючи у святому Причасті Пречисті Тіло і Кров Спасителя, стаємо спадкоємцями Царства Небесного і перебуватимемо у Христі і Христос перебуватиме у нас, як і Сам пообіцяв: «Хто їсть Мою Плоть і п'є Мою Кров, в Мені перебуває, і Я в ньому» (Ін.6,56-57). І це є найважливіший зі спасительних Божих дарів Воскреслого Життєдавця, приймаючи який серця наші наповнюватимуться невимовною радiстю i блаженством від перебування з Богом.

Улюблені у Господі, з ласки Божої ми з вами завершили Великий піст, минув і Страсний тиждень. Нині ми вступаємо в радість найбільшого християнського свята – Воскресення Господа нашого Іісуса Христа – день торжества нашої віри, день утвердження нашої надії, день звершення всеохоплюючої любові Божої. Тож бажаю вам, всечесні отці, дорогі брати і сестри, щоб вiра, надiя та любов зміцнювали і підтримували кожного з нас у християнському подвизi i привели до вiчного життя в Царстві Небесному.

Воістину Христос воскрес!

Смиренний

з ласки Божої

архієпископ Львівський і Галицький

Пасха Христова

2009 року Божого

м. Львів