Пасхальне послання 2008

 

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

архієпископа Львівського і Галицького

Августина

всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву

і всім вірним чадам Львівської єпархії

Української Православної Церкви

 

Христос воскрес!

Днесь всяка твар веселиться і радується,

яко Христос воскресе і ад пленися

(Припів на 9-й пісні пасхального канона)

Улюблені у Господі всечесні отці, 
дорогі брати і сестри!

Сьогодні вся повнота Святої Православної Церкви святкує найбільший з християнських празників, нині ми долучаємось до торжества із торжеств! Воскресення Христове - це єдина незмінна, істинна радість на всьому світі, бо не може бути для людини, для оновленого людського єства більшої радості, ніж перемога над смертю. Лише у Воскресенні Богочоловіка Христа людська природа здобула той справжній смисл і значення, які були закладені ще при створенні, у ньому вона звільняється від пітьми гріха і мерзоти смерті і являється у своїй первозданній безгрішній, сяючій безсмертям, красі. Якщо, за словами святого апостола Павла, Христос "був виданий за наші гріхи й воскрес для нашого оправдання" (Рим. 4, 25), то Воскресення Христове - це насправді єдине оправдання і осмислення людського життя на землі. Преподобний Іустин (Попович) каже, що лише у Воскресенні людська природа ясно усвідомлює і відчуває, що в цьому світі вона створена для безсмертного і вічного життя у святості, любові і праведності.

Безліч Божественних дарів дарував нам Господь Іісус Христос Своїм Воскресенням і через них влив у природу людини безсмертну небесну радість. У день Воскресення цю дивну, неповторну, всеохоплюючу радість відчуває кожна християнська душа. Цю радість виражає Свята Церква у своєму пасхальному богослужінні. Вслухаємося в пасхальні піснеспіви: всі вони пронизані пресвітлою непереможною радістю. Згадаймо хоча б першу пісню такого знайомого всім пасхального канону: «Небеса убо достойно да веселяться, земля же да радується, да празднуєт же мир, видимий же весь і невидимий: Христос бо воста, веселіє вічноє».

Першою, як і годиться, прийняла Пасхальну радість Преблагословенна Богородиця, адже Їй першій Ангел благовістив:«Чистая Діво, радуйся і паки реку, радуйся: Твой Син воскресе тридневен от гроба, і мертвия воздвигнувий, людіє веселітеся» (припів 9-ї пісні пасхального канона). Воістину, Пасха Христова - причина вічної радості, вона відчиняє нам двері раю і освячує всіх вірних.

Прислухаємося, як оспівують Воскресення Христове святі отці. В бесіді на святу Пасху святитель Єпіфаній Кіпрський благовістить так: «Христос відкрив врата ада - і мертві возстали, як від сну. Воскрес Христос - і воскресив із Собою рід людський. Воскрес Христос - Воскресення всіх - і Єва розрішилася від прокляття. Воскрес Христос - і зцілив спотвореного, сповнивши його радістю... Воскрес Христос - і дарував радість усьому творінню...»

«Воскрес Христос із мертвих - і весь світ ликує, - захоплено каже преподобний Феодор Студит, - Воскресення Христове - це мета Господнього Промислу щодо нас».

У поетичній душі святителя Григорія Богослова Воскресення Господнє викликає духовне захоплення, він радісно взиває: «Нині спасення світові, світові видимому і світові невидимому! Христос із мертвих — воскресайте з Ним і ви!».

Вся двотисячолітня історія християнства, яка не перестає сяяти чудесами, свідчить, що християнство базується на факті Христового Воскресення, бо ж до цієї події зводяться всі події із життя Господа Іісуса, святих апостолів, взагалі всього християнства. До цієї події зводяться всі євангельські істини, до неї прямують усі новозавітні реальності. Усі євангельські чудеса стають зрозумілими у світлі найбільшого чуда - Воскресення Господнього. Благовість про Господа Іісуса є, по суті, благовістю Воскресення, (див. Діян. 17, 18; 23, 6; 24, 21; 1 Пт. 3, 21). Преподобний Іустин Сербський каже: «До Свого Воскресення Господь Іісус навчав про вічне життя, а у Воскресенні показав, що Він — воістину Вічне Життя. До Свого Воскресення Він навчав про воскресення мертвих, а Воскресенням явив, що Він - воістину Воскресення мертвих. До Свого Воскресення Він навчав, що віра в Нього переводить від смерті до життя, а Воскресенням Своїм явив, що переміг смерть і полоненим смертю людям приготував перехід із смерті до безсмертя. Так, так, так... Господь Іісус Христос Воскресенням Своїм явив і засвідчив, що Він - Єдиний Істинний Бог, Єдиний Істинний Богочоловік у всій вселенній».

Тож подякуймо Богові, що сподобив нас зустріти цей святий пресвітлий пасхальний день, що його воістинну сотворив Господь, возрадуймося і возвеселімося в ньому, і увійдімо в даровану нам радість Господа нашого Іісуса Христа, знову і знову переможно кличучи:

Воістину Христос воскрес!

Смиренний

з ласки Божої православний

архієпископ Львівський і Галицький

Пасха Христова

2008 року Божого

м. Львів