Пасхальне послання 2005

 

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

Голови відділу Української Православної Церкви по взаємодії з Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України,

архієпископа Львівського і Галицького

Августина

всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву і всім вірним чадам Львівської єпархії Української Православної Церкви,

православним генералам і адміралам, офіцерам, прапорщикам і мічманам, сержантам і старшинам, солдатам і матросам та усім службовцям Збройних Сил та інших військових формувань України

 

Христос воскрес!

Улюблені у Господі всечесні отці, 
дорогі брати і сестри, 
шановні військовики України!

Со светлостию воскресение празднуемъ

радость образующе, еюже

естество наше милосердия ради

милости божией обогатися

(Синаксарь Пасхи)

Вітаю вас такими знайомими, такими, здавалось би, простими словами… Та ці слова – не лише традиційне вітання зі святом Пасхи, не тільки коротка проповідь про Воскресення Господа і Спасителя нашого Іісуса Христа, ці слова – основа нашої віри, в них - вся суть Євангелія, в них - свідчення про найвищі духовні цінності Православ'я. Вперше це вітання почули від ангелів майже дві тисячі років тому жінки-мироносиці. Вони передали радісну звістку про Воскресення апостолам (Мф. 28, 5-7), які згодом були послані на проповідь Господом Іісусом і просвітили святим Євангелієм увесь всесвіт.

В цих словах - віра мучеників, що сміливо й радісно йшли на смерть, бо Христос воскрес; в них - стійкість і витривалість подвижників, преподобних мужів і жон, які силою благодаті Божої перемагали пристрасті і хтивість людської природи, уникали найхитріших пасток лукавого, бо Христос воскрес. В цих словах - цілюща сила, якою повертали до життя і здоров'я безнадійно хворих святі цілителі-безсребреники, бо Христос воскрес. Ті, що були покликані до високого подвигу юродства, терпіли спеку й холод, зносили глузування й побої, молячись за своїх кривдників, бо Христос воскрес. Преподобний отець Серафим Саровський отримав від Бога благодать повсякчас мати в серці пасхальну радість, щедро дарувати її людям, вітаючи кожного словами“Христос воскрес!”. Сотні тисяч новомучеників, не вагаючись, сміливо і терпеливо сприймали тортури і навіть смерть - з трепетною вірою, що, коли Христос воскрес, то і їх віра, і їх любов, і їх терпіння будуть недаремні.

І нині увесь православний світ величає Христа Життєдавця – Переможця смерті вічно живими і завжди новими словами:Христос воскрес! Кожен, хто хоча б раз у житті пережив особливу, ні з чим іншим незрівнянну, радість пасхальної ночі, розуміє, що Пасха – це не просто одне зі свят, а насправді “празників Празник і Торжество есть торжеств” (ірмос 8-ї пісні Пасхального канону). Чому в пасхальну ніч, яка світліша від сонячного дня, все створіння огортає предивна радість? Як зрозуміти те, що ми “смерті празнуем умерщвленіе, адово разрушеніе, іного житія вічного начало” (тропар 7-ої пісні пасхального канону)?

Своїм земним життям, стражданнями, хресною смертю, Воскресенням з мертвих Христос освятив все земне творіння, підняв його з глибини гріха і прилучив до вічного життя. Нове життя дарується всім, хто вірить у Христа. Кожен із нас отримав цей дар у день свого Хрещення в ім'я Отця і Сина, і Святого Духа.

Отже, події Пасхальної ночі ми святкуємо не лише як те, що сталося, але й як і те, що продовжує відбуватися з нами: віримо, що Христос Своєю смертю змінив саму суть смерті, зробив її Пасхою - переходом, в Царство Боже, “смертію смерть поправ”(тропар Пасхи), перетворив найбільшу із трагедій людства в осяйну перемогу. Нам треба лише прийняти цей Божий дар, - і ніхто й ніколи не зможе відлучити нас від любові Христової, не зможе відняти у нас життя вічне, яке дарував Сам Христос.

Ми ж покликані бути для світу свідками Христа: нести впевненість віри туди, де віра згасає, світитися надією серед безнадійних, бути непереможною любов'ю на згарищі людських плотських і душевних ідеалів та прагнень…

Хай же Пасхальна радість переможно ввійде в кожне серце, хай огорне вона й усіх тих, хто не може бути нині у храмі: хворих, ув'язнених, подорожуючих.

Хай ця радість завжди перебуває з усіма нами!

Воістину Христос воскрес!

З ласки Божої

смиренний

Августин

архієпископ Львівський і Галицький

Пасха Христова

2005 р.

м. Львів