Єпископ Львівський і Галицький Філарет звершив Божественну літургію святого апостола Якова

Багато років поспіль у Свято-Георгіївському кафедральному храмі міста Львова 5 листопада, в день пам’яті апостола від 70-ти Якова – брата Господнього, звершується Літургія, яку склав святий ще на початку церковної історії. Сьогодні вона правиться лише в деяких храмах, зокрема, в Єрусалимі та на острові Закинф, пов’язаному зі страждальним шляхом цього угодника Божого. Але до IX ст. вона була звичайною і в Палестині, і на Кіпрі, і в Італії, і на Синаї, і в Єгипті. За довгі століття чин Літургії першої християнської громади зазнав численних змін і нині вона відправляється в скорочених варіантах – Літургії Іоана Золотоустого та Василія Великого.

Головною відмінною особливістю цієї Літургії є спосіб причащання мирян. Миряни, як і священнослужителі, причащаються Тіла і Крові Христової роздільно, за стародавнім чином, як було прийнято до 6-го Вселенського Собору: спочатку предстоятель (єпископ або священик) вкладає в уста причасника частинку Тіла Христового з дискоса, потім інший священик (а іноді і диякон) дає причасникам випити з потира (Чаші) Кров Христову.

Відмінність цієї Літургії ще і в тому, що більшість таємних молитов читається вголос, а не пошепки або про себе, як у Літургіях Іоанна Золотоустого, Василя Великого та Напередосвячених Дарів. Єктенії і Святе Письмо читаються дияконами стоячи оберненими обличчям до вірних, а не до вівтаря. Крім Апостола і Євангелія читається Старий Завіт. На цій Літургії не обов'язково звершувати проскомидію, так як це більш пізній звичай, і якщо проскомидія не звершується, то не читаються і 3-й і 6-й часи.

Замість «Херувимської пісні» (Іже херувими ...) на Великому вході співається пісня «Да мовчить всяка плоть чоловіча ...»

Цього року Літургію апостола Якова у Свято-Георгіївському храмі вперше очолив Преосвященний єпископ Філарет. Владиці співслужили: прот. Євгеній Щирба, прот. Богдан Паращак, прот. Миколай Баранов, прот. священик Сергій Рєзніков а також протодиякон Олександр Іванченко з сонмом дияконів.

Під час богослужіння владика Філарет возвів у сан протоієрея свящ. Ігоря Деркача і свящ. Сергія Резнікова.